Jednodniowy spływ rzeką Iławką

Iławka to lewy dopływ Drwęcy. Rzeka łączy obszary chronione: Natura 2000 „Lasy Iławskie”, „Ostoja Iławska” i Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego z Doliną Drwęcy. Końcowy odcinek Iławki wchodzi w skład Specjalnego Obszaru Ochrony Siedlisk Natura 2000 „Dolina Drwęcy. Szlak kajakowy Iławką jest łatwy do pokonania. Średnia głębokość rzeki to 1 metr. Ciekawy pod względem przyrodniczym, charakteryzuje się dużym bogactwem flory i fauny, które możemy obserwować podczas spływu. Blisko szlaku znajduje się wieś Ławice, miejsce urodzenia Emila Behringa - laureata pierwszej Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny. W miejscowej szkole znajduje się izba pamięci poświęcona sławnemu Nobliście. Możemy tak zaplanować spływ, aby zwiedzić tę ciekawą miejscowość. Należy wziąźć pod uwagę fakt, że w dwóch miejscach na tym szlaku trzeba przenieść kajaki.

    

Opis szlaku:

Spływ rozpoczynamy w punkcie A (Jezioro Jeziorak - przystań Zielone Ranczo) a kończymy w punkcie B (wieś Rodzone). Z punktu B zostaną Państo zabrani samochodem o umówionej godzinie. Czas spywu to od 4 do 6 godzin w zależności od tego czy robimy częste postoje.
 • 0,0 km - Po wypłynięciu z przystani Zielone Ranczo skręcamy w lewo, kierując się na południe. Trzymamy się lewego brzegu jeziora. Po prawej stronie mijamy największą wyspę w Europie na wodach śródlądowych - Wielką Żuławę.
 • 3,9 km -  Dopływamy do rzeki  Iławki.
 • 5,2 km - Most drogowy na trasie Iława – Zalewo (oddany w roku 2010). Tuż za mostem po prawej stronie stoi nieco zapomniany zabytkowy budynek starej przepompowni ścieków. Kawałek dalej rzeka rozszerza się w małe rozlewisko otoczone bujną roślinnością. Dalej po lewej stronie widzimy tzw. obwodnicę północną miasta.
 • 6,3 km - Most drogowy Iława – Olsztyn. Na rzece ustawiony jest zabytkowy jaz piętrzący. Jaz został wybudowany ok. 1870 roku i poddany generalnej przebudowie w latach 1920-1926 oraz remontowi kapitalnemu w latach 1995-1996 r., z zachowaniem starych mechanizmów wodnych. Jaz zamykany jest czterema pojedynczymi zasuwami drewnianymi o napędzie ręcznym. Tutaj kajaki należy przenieść na drugą stronę. Na uwagę w tym miejscu zasługuje również nieczynny Młyn Wodny z 1376 r., (jest z prawej strony biegu rzeki).
 • 6,5 km - Iławka przechodzi w dość spore rozlewisko, którym od wczesnej wiosny do jesieni włada ptactwo wodne. Zobaczyć tu możemy takie gatunki jak: łabędź niemy, krzyżówka, łyska, czapla siwa, perkoz dwuczuby, śmieszk. Po prawej tuż za budynkami mieszkalnymi linia kolejowa Warszawa - Gdańsk. Kierujemy się na południe, w stronę zabytkowego wiaduktu kolejowego.
 • 6,9 km - Opuszczając rozlewisko, widzimy poprzez trzciny zabytkowy wiadukt kolejowy (oddany do użytku w 1872 roku) na linii kolejowej Toruń - Iława - Olsztyn. Niejeden już kajakarz wykrzykiwał pod nim imię swej ukochanej, aby usłyszeć odpowiadające echo.
 • 7,4 km - Most drogowy – obwodnica Iławy. Brzegi i koryto porośnięte są wieloma gatunkami roślin, a w przybrzeżnych trzcinach słychać liczne tu ptactwo wodne. Z występujących roślin wodnych na tym odcinku rzeki przeważa grzybień biały i grążel żółty. Obydwa gatunki są pod ochroną gatunkową, nie wolno ich pięknych kwiatów zrywać!
 • 5,3 km - Kolejne jezioro na naszej trasie to Jezioro Iławskie (niektóre źródła podają również nazwę Jezioro Długie). Powierzchnia 15 ha, głębokość do 2,8 m, szerokość do 750 m, długość 3,7 km. Bardzo malownicze, rynnowe jezioro, mocno wydłużone w kierunku południowo – zachodnim, posiada trzy wyspy, z których największa, porośnięta lasem, leży w środkowo – północnej części jeziora. Kierujemy się na południe płynąc bliżej lewego brzegu jeziora, by nie przegapić ukrytego wśród trzcin ujścia rzeki.
 • 11,2 km - Wypływ Iławki z Jeziora Iławskiego. Płyniemy nieco szybszym nurtem. Na przybrzeżnych trzcinach można zauważyć i usłyszeć mieszkańców trzcinowisk: trzcinniczka, trzciniaka, rokitniczkę, brzęczkę. W zakolach rzeki zobaczymy liczne stanowiska wędkarskie.
 • 12,2 km - Most drogowy, wieś Dziarny. Pierwsza wzmianka o Dziarnach pochodzi z dokumentu z 1317 roku. W średniowieczu we wsi znajdowało się umocnione grodzisko. Dokument z roku 1414 podaje, że w Dziarnach znajduje się karczma. W 1789 roku Dziarny były wsią szlachecką z folwarkiem. Nieopodal położona jest wieś Ławice założona w 1325 roku, w której urodził się w 1854 r. Noblista - Emil Behring.
 • 10,1 km - Most drogowy, na lewym brzegu osada Kazianka.
 • 14,0 km - Po prawej stronie wieś Dziarnówko. Pierwsza wzmianka o Dziarnówku pochodzi z roku 1414. W 1789 roku Dziarnówko było wsią szlachecką z młynem i liczyło 19 domów mieszkalnych. W pierwszej połowie XIX wieku był w Dziarnówku tartak. Rzeka rozwidla się, by po drugiej stronie znów się połączyć. Można płynąć w lewo lub w prawo. Płynąc w lewo napotkamy przed mostem drogowym jaz i tutaj trzeba przenieść kajaki. Za jazem, jeżeli nie będzie nikogo z obsługi w elektrowni wodnej, kto mógłby „puścić” większą wodę czeka nas chwilami przeciąganie kajaków, gdyż stan wody na tym odcinku jest zwykle niski. Ci, którzy wybiorą prawy kierunek dotrą do XVIII wiecznego starego Młyna Wodnego. Obecnie w budynku mieści się mała elektrownia wodna. Tam jest również konieczność przeniesienia kajaków, lecz stan wody jest tu znacznie większy niż za jazem i prąd rzeki silniejszy. W tym miejscu można zrobić dłuższą przerwę na odpoczynek, gdyż mamy za sobą połowę trasy. Pozostawiając kajaki na brzegu, kierujemy się w prawą stronę, aby po około 150 metrach dotrzeć do leśniczówki Dziarnówko. W jej sąsiedztwie znajdziemy wspaniałe miejsce na odpoczynek. Lubiących świeżą rybkę zachęcamy do odwiedzenia znajdującego się w pobliżu jazu wodnego gospodarstwa rybackiego, gdzie można ją kupić, a jeżeli dobrze trafimy, to posmakujemy wędzonego pstrąga prosto z wędzarni. Przed nami kolejny odcinek rzeki. Po lewej stronie mijamy stawy hodowlane, te same z których mieliśmy świeżą rybę. Dalej możemy spodziewać się bystrego nurtu, zwalonych drzew, na których zauważymy charakterystyczne zgryzy bobrowe. Bobry zamieszkują Dolinę Drwęcy. Jeżeli zachowamy ciszę, może uda nam się zobaczyć zwierzęta, których liczne tropy są widoczne przy wodopojach - rozlewiskach rzeki. A spotkać możemy jelenie, sarny, dziki a czasami i łosie.
 • 19,8 km - Most drogowy we wsi Mały Bór i leśniczówka ,,Papiernia”. Dalej, aż do połączenia się z Drwęcą, Iławka wije się pośród lasów, łąk i mokradeł. Na łąkach zauważymy żerujące bociany białe, a przy odrobinie szczęścia i zachowaniu ciszy wypatrzymy również żurawie. Unosząc głowę w górę ujrzeć możemy częstego gościa na tym terenie, majestatycznie szybującego błotniaka stawowego, wypatrującego swej zdobyczy.
 • 21,5 km - Iławka wpada do Drwęcy. Przed II Wojną Światową na Drwęcy przebiegała granica pomiędzy Polską a Niemcami. Po przepłynięciu około 200 metrów, po prawej stronie znajdziemy urokliwe miejsce na krótką lub dłuższą przerwę z możliwością rozpalenia ogniska. Leśnictwo „Papiernia” zaopatrzyło to miejsce w stoły i ławy z drewna.
 • 25,6 km - Most drogowy na trasie Iława – Lubawa, wieś Rodzone.
 • 25.9 km - Po prawej stronie obozowisko przy gospodarstwie. W tym miejscu spływ dobiega końca. O umówionej godzinie zostaną Państwo zabrani samochodem do gospodarwa Zielone Ranczo.

 
Informacje o plikach cookies.